Aktywizacja zawodowa bezrobotnych wspierana jest ze środków rezerwy Funduszu Pracy będącej w dyspozycji Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
W ramach środków pochodzących z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy w Malborku realizuje program pilotażowy „Psychologiczne Ścieżki Sukcesu Zawodowego”.
Projekt ma na celu wsparcie osób bezrobotnych, które zmagają się z barierami uniemożliwiającymi im aktywizację zawodową. Głównym celem jest wdrożenie usług wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego w urzędach pracy, jako jednego z kroków w procesie aktywizacji. Projekt skupia się na osobach, które doświadczają kryzysów życiowych, zaburzeń lub problemów emocjonalnych utrudniających powrót na rynek pracy. Ma na celu wsparcie 50 osób bezrobotnych, a także wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wprowadzone do przepisów prawa, aby zapewnić kompleksową aktywizację zawodową na poziomie ogólnokrajowym.
Uczestnik projektu może otrzymać kompleksowe wsparcie w postaci:
Przeprowadzenia wstępnej diagnozy psychologicznej, obejmującej wywiad z uczestnikiem. Może zostać również skierowany na specjalistyczne badania psychologiczne. Wyniki diagnozy psychologicznej zostaną włączone do Indywidualnego Planu Działania, co pozwoli na dostosowanie ścieżek wsparcia zawodowego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników. Regularna ocena postępów uczestników oraz skuteczność realizowanych działań umożliwi dobór odpowiednich metod pracy w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Dodatkowym atutem jest monitorowanie sytuacji przez doradcę klienta i doradcę zawodowego przez okres min. 6 miesięcy po okresie realizacji projektu.
Na podstawie doświadczeń zebranych w trakcie realizacji projektu oraz przy współpracy z partnerami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Centrum Psychiatrii w Malborku, wykonawcami oraz przedstawicielami innych urzędów pracy, zostaną opracowane standardy wdrażania usługi wsparcia psychologicznego, które posłużą do dalszego rozwoju i promowania tej formy pomocy.
Uczestnikami projektu będą osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, które same zgłoszą potrzebę uzyskania wsparcia psychologicznego oraz te, które zostaną zidentyfikowane jako wymagające pomocy na podstawie widocznych problemów emocjonalnych i społecznych. Udział w projekcie będzie dobrowolny.
Jeśli, w trakcie projektu osoba podejmie zatrudnienie / naukę będzie mogła dokończyć udział w projekcie.
Jeżeli jesteś w kryzysie psychicznym, nie wstydź się prosić o pomoc!
To nie jest oznaka słabości – wręcz przeciwnie, to akt odwagi i troski o samego siebie.