Pomoc dla Ukrainy

Legalne zatrudnienie Obywateli Ukrainy

Dostęp do polskiego rynku pracy dla obywateli Ukrainy jest możliwy zarówno za pośrednictwem powiadomienia o powierzeniu pracy, jak i poprzez uzyskanie zezwolenia na pracę lub wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do ewidencji oświadczeń. Regulują to zarówno przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jak i przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2023r., poz.103).     
 
Aby uznać , że obywatel Ukrainy  wykonuje prace legalnie wystarczy:
  1. że podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi, a praca jest powierzana w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy.Powiadomienie następuje za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - praca.gov.pl .
  2. uzyskanie zezwolenia na pracę lub wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy do ewidencji oświadczeń, jednakże przy uzyskaniu zezwolenia lub oświadczenia, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 87 ust. 1 pkt 12 ustawy o promocji konieczne będzie posiadanie dokumentu potwierdzającego legalny pobyt cudzoziemca na terytorium RP np. wizy czy zezwolenia na pobyt czasowy.

Menu Display