POWER - nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności - Powiatowy Urząd Pracy w Malborku
PO WER
O g ł o s z e n i e
o naborze wniosków o przyznanie jednorazowych środków
na podjęcie działalności gospodarczej
Powiatowy Urząd Pracy w Malborku informuje, iż w dniach 18.02.2019 r.– 28.02.2019 r. do godziny 10.00 prowadził będzie nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie malborskim (IV)", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Maksymalna wysokość dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej nie może przekroczyć 20.000,- zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych).
O jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą ubiegać się wyłącznie osoby młode w wieku 18-29 lat bez pracy, w tym osoby z niepełnosprawnościami, zarejestrowane w PUP w Malborku jako bezrobotne, spośród których co najmniej 60% stanowią osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET, przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020*, spełniające warunki określone w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017r. w sprawie dokonywania z funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Pierwszeństwo przy rozpatrywaniu wniosków mają osoby:
znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy
osoby z niepełnosprawnościami
osoby długotrwale bezrobotne
osoby o niskich kwalifikacjach (podstawowe, gimnazjalne lub ponadgimnazjalne – do poziomu ISCED3)
kobiety.
Definicje:
Za osobę z kategorii NEET uznaje się osobę młodą w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki, czyli nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym), ani nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub udoskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy; w procesie oceny czy dana osoba się nie szkoli, a co za tym idzie kwalifikuje się do kategorii NEET, należy zweryfikować czy brała ona udział w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni). Osoby do 25 roku życia muszą być zarejestrowane w PUP nie dłużej niż 4 miesiące.
Osoba długotrwale bezrobotna - w przypadku osób poniżej 25 roku życia są to osoby bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy, a w przypadku osób powyżej 25 roku życia nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy (wiek uczestników jest określany na podstawie daty urodzenia i ustalany w dniu rozpoczęcia udziału w programie).
Informacje dodatkowe dot. naboru
Wnioski, które wpłyną przed lub po wskazanym wyżej terminie oraz wnioski niekompletne nie będą rozpatrywane.
W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską o przyjęciu wniosku decyduje data faktycznego wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Istnieje możliwość złożenia tylko jednego wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej. W przypadku złożenia większej ilości wniosków ocenie podlegać będzie wniosek złożony jako pierwszy wg daty kolejności wpływu.
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami (wniosek musi zawierać potwierdzenie przeprowadzenia rozmowy z doradcą zawodowym) należy składać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku, przy Al. Armii Krajowej 70, 82 – 200 Malbork, pokój nr 12, I piętro (Sekretariat).
Wnioski o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, będą rozpatrywane w terminie do 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków, w trybie konkursowym, przez komisję powołaną przez Dyrektora PUP, według n/w kryteriów:
- Realność założeń i możliwość ich realizacji,
- Spójność wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego wnioskodawcy z planowanym przedsięwzięciem,
- Efektywność kosztowa,
- Spójność zakupów z rodzajem działalności oraz stopień w jakim zakupy umożliwiają realizację przedsięwzięcia,
- Innowacyjność/zapotrzebowanie na dany rodzaj działalności,
- Proponowana forma zabezpieczenia zwrotu otrzymanego dofinansowania.
Po ukończeniu szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, należy złożyć biznesplan w terminie 5 dni roboczych od dnia zakończenia szkolenia. Ukończenie szkolenia i złożenie biznesplanu nie gwarantuje otrzymania dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej. Ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania nastąpi po weryfikacji biznesplanu.
W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku pod nr tel. (55) 272-33-51 wew. 321 lub w siedzibie Urzędu pokój nr 10.
Wnioski są dostępne w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku, pokój nr 10 lub na stronie internetowej malbork.praca.gov.pl