Informacje o projekcie - Powiatowy Urząd Pracy w Malborku


Malborskie Centrum Wsparcia Młodych - Informacje o projekcie

Projekt pilotażowy pn. „Malborskie Centrum Wsparcia Młodych"
finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy w ramach naboru projektów pilotażowych
" Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży"

Termin realizacji: 01.09.2023 r. - 31.12.2024 r.

Projekt realizowany jest we współpracy z:

  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Malborku
  • Wyższą Szkołą Gospodarki w Malborku
  • Radą Gospodarczą Miasta Malborka
  • Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień
  • Urzędem Miasta Malborka

Cel projektu: 

Uruchomienie Punktu doradztwa - Malborskiego Centrum Wsparcia Młodych, realizowanego na zasadzie "one stop shop", oferującego wielowymiarowe wsparcie kierowane do osób do 30 roku życia obejmujące m.in. poradnictwo zawodowe, psychologiczne, doradztwo edukacyjne, aktywizację zawodową (z wykorzystaniem innowacyjnych instrumentów), doradztwo w zakresie możliwych form pomocy, profilaktyki zdrowotnej, czy dostępu do zasobów mieszkaniowych.

Grupa docelowa:

Osoby do 30 roku życia - bezrobotne i poszukujące pracy, w tym zgodnie z zasadą włączenia os. w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: z niepełnosprawnością, kończące przedwcześnie proces edukacji. Osoby niezarejestrowane w PUP, uczące się w systemie dziennym, wieczorowym bądź zaocznym.

Rekrutacja:

Proces rekrutacji osób do Projektu nastąpi na przełomie października.

Zakres oferowanych usług:

  1. Aktywizacja zawodowa i poradnictwo zawodowe:
    • Każda osoba, która podpisze deklarację udziału w projekcie pilotażowym i skorzysta z usług Centrum wspólnie z doradcą zawodowym opracuje Indywidualny Plan Działania. To na tym etapie na podstawie wstępnej diagnozy określone zostaną bariery uczestnika w drodze do zatrudnienia i zaproponowane formy ich zniwelowania na podstawie szerokiego wachlarzu wsparcia dostępnego w projekcie, Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dodatkowo doradztwo w projekcie obejmować będzie np. wsparcie doradcze, psychologiczne, prawno-finansowe, reorientację edukacyjną. Doradztwo zawodowe nie opierało się będzie wyłącznie na sesjach indywidualnych. Dodatkowo będzie wsparte warsztatami grupowymi dobieranymi do potrzeb grupy docelowej np.: warsztaty motywacyjne, walki z hejtem, przeciwdziałanie uzależnieniom, pokonywaniu barier w komunikacji.
    • Innowacyjne formy aktywizacji – staże innowacyjne, których główną zaletą będzie elastyczność, młodzi sami będą ustalać sobie grafik pracy i dopasowywać go pod swoje potrzeby. Podobnie jak w oferowanym w projekcie stażu menadżerskim, który dodatkowo wzbogacony będzie o możliwość odbycia go w prężnie rozwijających się przedsiębiorstwach pod okiem doświadczonych pracowników zajmujących stanowiska zarządcze.
    • Dodatek transportowy – wsparcie osób młodych zamieszkujących tereny wiejskie od momentu wzięcia udziału w programie (podczas warsztatów, spotkań).
    • Dodatek stażowy - będzie on elementem dodanym do tradycyjnego stażu realizowanego zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (finansowanego ze środków FP). By zachęcić uczestników do pełnego udziału w stażu, po zakończonym miesiącu realizacji wsparcia na podstawie złożonego wniosku i załączonej listy obecności niezawierającej L4 wypłacony zostanie dodatek stażowy.
    • Bon specjalny - będą to środki na tzw. niestandardowe wydatki potrzebne do podjęcia zatrudnienia.   
  2. Informacja w zakresie możliwych form pomocy społecznej – w ramach współpracy zawartej z MOPS w Malborku do dyspozycji młodzieży w    Centrum dostępny będzie pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który w ramach działań doradczych będzie udzielał informacji na temat możliwości skorzystania ze świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, w tym pomocy na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki oferowanej przez ośrodki pomocy społecznej.
  3. Doradztwo psychologiczne - aby wesprzeć uczestników przewidziano w projekcie zarówno indywidualne jak i grupowe porady psychologiczne, w formie warsztatów tematycznych. W pierwszej kolejności uczestnikom projektu zostanie zaproponowana grupowa forma wsparcia. Warsztaty mają zachęcić uczestników do otworzenia się przed własnymi emocjami oraz obudzić potrzebę pracy indywidualnej w zakresie zdrowia psychicznego, którą jesteśmy w stanie zapewnić w naszym Centrum. Tematyka spotkań grupowych będzie opierać się na obszarach takich jak hejt, stres, uzależnienia itp. W projekcie zaplanowano również zajęcia jogi i squash-a.
  4. Doradztwo w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej - doradztwo dietetyczne realizowane w formie warsztatów grupowych. Dodatkowym elementem wsparcia oferowanym w ramach doradztwa i profilaktyki zdrowotnej stanowiącym innowacyjną formę wsparcia będzie bon medyczny. Będzie on przyznawany na podstawie opinii doradcy zawodowego, a w razie potrzeby konsultacji przeprowadzonych z psychologiem i dietetykiem.
  5. Doradztwo w zakresie edukacji - doradztwo wspierające osoby młode w kształceniu ścieżki edukacyjnej. Takie spotkania byłyby świetną okazją na przedyskutowanie z osobą doświadczoną swoich pomysłów na przyszłość. Doradca będzie starał się ukierunkować młode osoby w oparciu o zapotrzebowanie istniejące na rynku pracy.
  6. Doradztwo w zakresie kwestii mieszkaniowych – jednym z elementów wsparcia w projekcie będzie doradztwo w kwestii mieszkaniowej, które świadczone będzie w ramach nawiązanej współpracy z Miastem Malbork, przez pracownika oddelegowanego na potrzeby realizacji niniejszego wsparcia w Centrum.
  7. Doradztwo prawne i ekonomiczno-finansowe – projekt zagwarantuje w ramach Centrum dodatkowe usługi doradztwa prawno –ekonomiczno -finansowego. W tym celu na potrzeby projektu zatrudniony zostanie radca prawny, który świadczył będzie na rzecz uczestników nieodpłatne usługi związane z pomocą prawną, poradnictwem obywatelskim i mediacjami. Wsparcie realizowane będzie w formie indywidualnej i grupowej.

Dodatkowo w projekcie:

  1. Konkurs na aranżację Centrum
  2. Przedłużenie konkurs na aranżację Centrum
  3. Dni otwarte Ekspert rozwoju mentalnego

Budżet projektu: 489 066,95 zł.
 

Więcej informacji odnośnie projektu można uzyskać osobiście
w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku,
pokój nr 16
lub pod nr telefonu 55 555 01 98

Załączniki
Regulamin uczestnictwa (pdf, 1708 KB)

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę